ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Lauren Greenfield - konsupcjonizm w krzywym zwierciadle

2018-05-17
0 komentarzy
14
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Lauren Greenfield - konsupcjonizm w krzywym zwierciadle
Xue Qiwen w swoim apartamencie w Szanghaju, 2005. Pokój jest udekorowany meblami jej ulubionej marki – Versace. Fot. Lauren Greenfield
Współczesna dokumentalistka, która zarówno fotografuje, jak i filmuje, koncentrując się na problemach współczesnego społeczeństwa

Lauren Greenfield jest czołową amerykańską fotografką dokumentalną, która równolegle z fotografią zajmuje się także kinematografią. Wykorzystuje oba te media do krytycznej analizy współczesnej kultury, koncentrując się na wielu problemach, począwszy o zaburzeń związanych z odżywianiem, wynikających z obsesji na punkcie własnego wyglądu, jaki mają kobiety, a na konsumpcjonizmie i kulcie bogactwa kończąc.

Kiedy zaczęła fotografować?

Greenfield urodziła się w 1966 roku w Bostonie w Massachusetts, a studiowała na Uniwersytecie Harvarda. W tamtych czasach zainteresowała się współczesną kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii i filmu. W 1987 roku ukończyła studia na wydziale Sztuk wizualnych i środowiska, a następnie podjęła pracę jako stażystka w National Geographic. Nieco później otrzymała dotację od organizacji społecznej i rozpoczęła pracę nad swoim pierwszym dużym fotoreportażem Fast Forward: Growing Up in the Shadow of Hollywood – złożonym z dokumentalnych zdjęć młodych ludzi dorastających w Los Angeles.

Jakie inne projekty zrealizowała?

Jej kolejny cykl noszący tytuł Girl Culture (2002) przedstawiał dorastające w konsumpcjonistycznym społeczeństwie młode kobiety, mające obsesję na punkcie bycia sławnymi, zrealizowany zaś później Thin (2006) koncentrował się w szczególności na dziewczynach z zaburzeniami odżywiania.


Limo Bob w swoim biurze w Chicago, 2008. Bob jest właścicielem samochodu mającego 30 metrów długości (został wpisany do Księgi rekordów Guinessa). Fot. Lauren Greenfield
Limo Bob w swoim biurze w Chicago, 2008. Bob jest właścicielem samochodu mającego 30 metrów długości (został wpisany do Księgi rekordów Guinessa). Fot. Lauren Greenfield

A jak wyglądały jej dokonania filmowe?

Niektóre z filmów Greenfield odnosiły się bezpośrednio i stanowiły uzupełnienie jej projektów fotograficznych – np. pod tytułem Thin opublikowany został również dokument, który zdobył nagrodę Johna Griersona za najlepszy film dokumentalny na festiwalu w Londynie w 2006 roku. Od tej pory wyreżyserowała jeszcze kilka etiud dokumentalnych oraz pełnometrażowy film zatytułowany The Queen of Versailles (2012). Była również autorką kampanii społecznej #likegirl, która kwestionowała sposób, w jaki traktuje się młode kobiety. Oparta na jej filmie reklama viralowa została wyświetlona na YouTube ponad 85 milionów razy.

Jaki jest styl fotograficzny Greenfield?

Niemal zawsze robi zdjęcia w kolorze, używając obiektywu szerokokątnego i lampy błyskowej, aby móc zarejestrować jasne obrazy o mocno nasyconych kolorach. Większość jej fotografii jest niepozowana i powstaje spontanicznie, a ukazują one chwile, zachowania, pozy, otoczenia i posiadłości, które wiele mówią na temat przedstawionych na obrazach bohaterów.

Jaki jest jej najnowszy album?

Książka zatytułowana Generation Wealth stanowi zarówno retrospektywę, jak i opowieść o zmieniającej się w ciągu ostatnich 25 lat formie bogactwa. Ten zakrojony na szeroką skalę portret współczesnego społeczeństwa Greenfield realizowała zarówno w jej rodzimym kraju, jak i za granicą. W książce tej przedstawia różne postaci, od obwieszonych złotem raperów i bogaczy mieszkających w zaprojektowanych bez gustu rezydencjach po zdesperowanych pracowników przemysłu erotycznego i ludzi, których życie zostało zrujnowane przez kryzys finansowy, jaki miał miejsce w 2008 roku. 500-stronicowy album stanowi imponujące podsumowanie jej dotychczasowej pracy.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl