ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

David Hurn - wpływowy pacyfista

David Hurn - wpływowy pacyfista
fot.David Hurn, Herne Bay, Kent, 1963.
Fotograf z agencji Magnum od ponad 60 lat dokumentuje otaczający go świat

Wieloletni członek agencji Magnum Photos David Hurn to jeden z najbardziej szanowanych i wpływowych fotografów dokumentalnych. Jest powszechnie znany ze swoich zdjęć będących niezwykle osobistym i pełnym miłości spojrzeniem na kulturę i codzienne życie ludzi, zwłaszcza mieszkańców Walii, w której spędził większość swojego życia.

Skąd pochodzi i jakie ma wykształcenie?

Hurn urodził się w 1934 roku w Surrey. Jego ojciec był oficerem walijskiej gwardii. Uczył się w Walii, ale ponieważ miał poważną dysleksję, porzucił szkołę, nie zdobywszy dyplomu. W 1953 roku rozpoczął dwuletnią służbę wojskową w armii, a następnie został skierowany do Sandhurst jako oficer szkoleniowy. Tam kupił aparat fotograficzny i nauczył się robić zdjęcia.

Kiedy stał się zawodowcem?

Podczas wizyty w Sandhurst Hurn obejrzał egzemplarz magazynu Picture Post ze zdjęciami Henri Cartier-Bressona ukazującymi zwykłych Rosjan. Przedstawienie zimnowojennego „wroga” w tak zupełnie innym świetle, sprawiło, że Hurn stał się „zdeklarowanym pacyfistą”. Zrezygnował ze służby w wojsku w 1955 roku, a rok później udał się autostopem do Budapesztu, aby sfotografować węgierskie powstanie. Jego zdjęcia wykonane na Węgrzech i opublikowane w „Picture Post” pozwoliły mu rozpocząć karierę niezależnego fotoreportera.


fot.David Hurn, Whistling Sands, Porthor, Aberdaron, 2004.
fot.David Hurn, Whistling Sands, Porthor, Aberdaron, 2004.

W jaki sposób potoczyła się ona dalej?

Realizował własne fotoreportaże, z których wiele ukazało się w niedzielnych wydaniach gazet. Robił także fotosy do znanych filmów, w tym do Pozdrowień z Rosji (1963) i Barbarelli (1967). W 1965 roku został współpracownikiem agencji Magnum, a w 1966 roku dokumentował następstwa katastrofy w Aberfan. Rok później stał się pełnoprawnym członkiem Magnum.

Jakie są jego najbardziej znane zdjęcia?

W 1972 roku zamieszkał ponownie w Walii i rozpoczął długoterminowy projekt dokumentujący walijską kulturę i tradycję, a także zmiany zachodzące w kraju. Jego zdjęcia z tego okresu zostały opublikowane w albumach Land of My Father (2000) i Living in Wales (2003).

Jaki miał wpływ na młodszych fotoreporterów?

W 1973 roku Hurn założył słynną Szkołę Fotografii Dokumentalnej w Gwent College of Higher Education w Newport. Skoncentrował się na wyposażeniu uczniów w praktyczne umiejętności – od opowiadania historii po sprzedawanie zdjęć.

Jakie inne książki opublikował?

Był współautorem, wraz z Billem Jayem, klasycznego podręcznika zatytułowanego On Being a Photographer: A Practical Guide. Zaś jeśli chodzi o albumy, to jednym z najbardziej znanych wśród nich jest Arizona Trips (2017), zawierający fotografie tego amerykańskiego stanu wykonane w latach 1979–2001. Pomimo swoich 84 lat nadal jest aktywnym fotografem.

 

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl