ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Gered Mankowitz - fotografując rock'n'rollowych buntowników

2018-12-07
0 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Gered Mankowitz - fotografując rock'n'rollowych buntowników
Portret Gereda Mankowitza przedstawiający Jimiego Hendriksa jest uznawany za jedno z najbardziej kultowych zdjęć lat 60.
Gered Mankowitz fotografował Hendriksa, The Rolling Stones, Eltona Johna i wiele innych znanych postaci rocka. Jak przebiegała jego kariera?

Na każdej liście najbardziej znanych portrecistów gwiazd rocka i muzyki popowej musi się znaleźć nazwisko Gereda Mankowitza. W swojej 55-letniej karierze Mankowitz stworzył klasyczne i pełne przepychu zdjęcia gwiazd, w tym Jimiego Hendriksa, The Rolling Stones, Eltona Johna i Kate Bush.

Jak wyglądała jego młodość?

Peter urodził się w 1946 roku w Londynie. Jego ojciec Wolf był pisarzem i dramaturgiem, a jego matka Ann psychoterapeutką. Miał trudności z nauką i opuścił szkołę w wieku 15 lat, nie mając w rękach żadnego fachu. Jednak podczas szkolnej wycieczki do Holandii zrobił kilka zdjęć, które zobaczył fotograf Tom Blau i zaproponował Mankowitzowi praktykę w swojej agencji fotograficznej Camera Press.

W jaki sposób dostał się do branży muzycznej?

W 1963 roku podjął współpracę z fotografem z branży rozrywkowej Jeffem Vickersonem i zaczął robić zdjęcia celebrytom. Po wykonaniu zdjęć na okładkę albumu folkowo-rockowego duetu Chad & Jeremy Mankowitz został zawodowym fotografem w szybko rozwijającym się przemyśle muzycznym. Otworzył swoje pierwsze studio w Londynie i wykonał portrety Marianne Faithfull. Dzięki temu w 1965 roku został poproszony o sfotografowanie członków zespołu The Rolling Stones.


We wczesnych latach swojej kariery Mankowitz odegrał znaczącą rolę w budowaniu popularności zespołu The Rolling Stones. Fot. Gered Mankowitz
We wczesnych latach swojej kariery Mankowitz odegrał znaczącą rolę w budowaniu popularności zespołu The Rolling Stones. Fot. Gered Mankowitz

Jak długo pracował ze Stonesami?

Zaczął od zrobienia zdjęć na okładkę ich trzeciego albumu zatytułowanego Out of Our Heads. Później, w 1965 roku menedżer zespołu Andrew Loog Oldham zatrudnił go jako oficjalnego fotografa podczas amerykańskiej trasy koncertowej, podczas której Stonesi w ciągu dziewięciu tygodni zagrali w 48 miastach. Mankowitz miał wówczas zaledwie 18 lat. Kontynuował współpracę ze Stonesami do 1967 roku, robiąc między innymi zdjęcia na okładkę płyty Between the Buttons i innych albumów.

Jakie inne gwiazdy muzyczne fotografował?

Wielu znanych artystów solowych i zespoły, w tym The Small Faces, Free, Traffic, Slade, Eurythmics, Duran Duran i Oasis. Praca zawodowa Mankowitza nie ograniczała się jednak wyłącznie do portretowania gwiazd rocka i muzyki pop, wykonywał także zdjęcia reklamowe dla takich marek jak Shell czy Jack Daniels.

Jakie jest jego najbardziej znane zdjęcie?

W 1967 roku zrobił portret Jimiego Hendriksa, który jest dziś ikoną popkultury. Sfotografował tego wirtuoza gitary, jeszcze zanim stał się on sławny na całym świecie. Na obrazie Hendrix ma na sobie klasyczną huzarską kurtkę wojskową kupioną na londyńskiej Portobello Road. Mankowitz miał nadzieję, że zdjęcie to ukaże się na okładce pierwszego albumu Jimiego Hendrixa zatytułowanego Experience, ale wytwórnia płytowa wolała wykorzystać fotografię w kolorze. Zdjęcie to jest uznawane za jeden z najlepszych portretów wielkich gwizd rocka tamtej epoki.

Czym Mankowitz zajmuje się teraz?

Przygotowywaniem wystaw i porządkowaniem swojego bogatego archiwum. Mieszka w Kornwalii i wykłada na Uniwersytecie Falmouth. W 2016 roku otrzymał tytuł Honorowego Członka Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl