ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Jak zbudować zbiornik wodny, by fotografować kąpiące się ptaki

2016-04-26
1 komentarzy
48
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak zbudować zbiornik wodny, by fotografować kąpiące się ptaki
Dowiedz się, jak w swoim ogrodzie zbudować oczko wodne dla ptaków i kryjówkę, z której będziesz mógł swobodnie je fotografować

Jedną z metod zwabienia ptaków jest zapewnienie im w naszym ogrodzie źródła wody, której będą mogły używać do picia i do kąpieli. Być może masz już oczko wodne, ale prawdopodobnie nie jest ono idealne do wykonywania zdjęć; dlatego warto rozważyć zbudowanie specjalnie zaprojektowanego basenu, umożliwiającego Ci robienie zdjęć, na których widoczne będzie także ich doskonałe odbicie. Taką nieskomplikowaną sadzawkę można w prosty sposób zrobić z tanich materiałów i może ją z łatwością zbudować każdy domowy majsterkowicz. Zanim jednak sięgniesz po narzędzia, powinieneś zastanowić się nad kilkoma rzeczami.

Zbiornik musi być łatwo dostępny i przyjazny ptakom, a zaraz obok niego powinna się znajdować dobra kryjówka. Najlepiej ustawić go w miejscu oświetlonym z przodu promieniami porannego słońca, ponieważ jest to pora dużej aktywności ptaków. Warto również wziąć pod uwagę to, jak będzie się prezentował na zdjęciach dalszy plan. Jednolite tło, takie jak trawa, pozwoli Ci rejestrować obrazy, na których ptaki będą się wyróżniać.

Sam basen jest zbudowany w bardzo prosty sposób, dzięki czemu jego konstrukcję można z łatwością dostosować do warunków, jakimi dysponujesz. Do utworzenia drewnianej tacy potrzebny jest np. arkusz sklejki modelarskiej do modeli pływających grubości 12 mm o wymiarach 2,4 x 1,2 m, do której przybite zostaną cztery listewki z miękkiego drewna o wymiarach 130 x 45 mm. Wyłóż ją grubą, czarną, polietylenową folią ogrodniczą (musi być czarna, aby można było uzyskać dobre odbicia w wodzie) i przymocuj, przybijając do zewnętrznej strony drewnianych listew. Wypoziomuj basen za pomocą poziomnicy bąbelkowej, a następnie po prostu wypełnij go wodą. Teraz masz już gotowy zbiornik, ale zanim będziesz mógł przystąpić do robienia zdjęć, trzeba go jeszcze odpowiednio wykończyć i zbudować kryjówkę, w której się schowasz...

Fotografuj ptaki - jak zbudować basen i kryjówkę

Rejestruj z niskiej perspektywy

Postaraj się umieścić obiektyw tuż nad poziomem tafli wody. Można to zrobić, kładąc się na ziemi i chowając pod jakimś materiałem maskującym, ale jeśli zamierzasz fotografować przez dłuższy czas, nie będzie to pozycja zbyt wygodna. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie zbiornika nieco wyżej poprzez oparcie go na betonowych bloczkach lub wkopanie kryjówki w ziemię.

Zbuduj kryjówkę

Najlepsza będzie rozkładana kryjówka wykonana z naturalnych materiałów, ponieważ nie będzie ona zwracać uwagi ptaków. Pozwoli Ci się schować zawsze, kiedy tylko pojawi się dobre światło. Aby móc robić zdjęcia na wysokości oczu ptaków, wykop dół o głębokości 1 m, w którym da się wygodnie usiąść, a następnie skonstruuj proste drewniane zadaszenia, pod którym będziesz mógł się ukryć. Zasłoń się siatką maskującą z otworem, przez który wystawisz obiektyw.

Podnieś wysokość brzegów basenu

Z pewnością chciałbyś, aby ptaki piły wodę, przysiadając w głębi zbiornika. Zatem aby zniechęcić je do siadania z boków - używając dodatkowych listew lub konarów drzew - zwiększ wysokość bocznych ścianek o około 50 mm, co utrudni im dostęp do wody i skłoni do korzystania z tylnej krawędzi.

Wypełnij basen naturalnymi elementami

Aby uczynić swój plan fotograficzny bardziej przyjaznym ptakom, musisz wypełnić basen kamieniami, otoczakami, żwirem, piaskiem lub ziemią i utworzyć płytsze zagłębienia nadające się do kąpieli. Twoim celem powinno być uzyskanie stopniowego zmniejszenia głębokości do 40 mm przy tylnej krawędzi i sprawienie, by czarna folia pozostawała całkowicie niewidoczna. Możesz też położyć wzdłuż tylnej krawędzi konar lub kamienie, aby skrzydlaci goście mogli na nich przysiąść i wygodnie napić się wody.

Wybierz odpowiedni obiektyw

Długość basenu będzie determinowała zakres ogniskowych, z jakich będziesz mógł korzystać. Najlepszy do tego celu okaże się teleobiektyw typu zoom, taki jak 100–400 mm, ponieważ pozwoli Ci on rejestrować dobrze wykadrowane obrazy ptaków o różnej wielkości, bez konieczności zmiany szkła. Jeśli masz dwa korpusy, zamocuj do każdego z nich obiektyw o innym zakresie ogniskowych, aby być przygotowanym na wszelkie ewentualności.

Jak fotografować ptaki

Na koniec mamy dla Ciebie trzy niezwykle istotne wskazówki, dzięki którym zrobisz doskonałe zdjęcia ptaków.

Fotografowanie na wysokości oczu
Zawsze należy starać się wykonywać zdjęcia ptaków
aparatem umieszczonym na wysokości ich głowy,
dzięki czemu obrazy będą miały bardziej intymną
atmosferę. Portretowanie z niskiej perspektywy
pozwala uzyskać też wyrazistsze odbicia i, w połączeniu
z dużą średnicą otworu przysłony, nadaje
zdjęciom bardziej spektakularny wygląd.
Fotografowanie na wysokości oczu Zawsze należy starać się wykonywać zdjęcia ptaków aparatem umieszczonym na wysokości ich głowy, dzięki czemu obrazy będą miały bardziej intymną atmosferę. Portretowanie z niskiej perspektywy pozwala uzyskać też wyrazistsze odbicia i, w połączeniu z dużą średnicą otworu przysłony, nadaje zdjęciom bardziej spektakularny wygląd.
1
Fotografowanie na wysokości oczu
Zawsze należy starać się wykonywać zdjęcia ptaków aparatem umieszczonym na wysokości ich głowy, dzięki czemu obrazy będą miały bardziej intymną atmosferę. Portretowanie z niskiej perspektywy pozwala uzyskać też wyrazistsze odbicia i, w połączeniu z dużą średnicą otworu przysłony, nadaje zdjęciom bardziej spektakularny wygląd.
Spożytkuj naturalne światło
Poranne światło jest doskonałe, ale w pochmurne dni
można fotografować przez cały dzień, korzystając
z równomiernego oświetlenia. Inną możliwością jest
fotografowanie późnym popołudniem i zastosowanie
promieni słońca padających od tyłu do podkreślenia
rozchlapywanej przez ptaki wody.
Spożytkuj naturalne światło Poranne światło jest doskonałe, ale w pochmurne dni można fotografować przez cały dzień, korzystając z równomiernego oświetlenia. Inną możliwością jest fotografowanie późnym popołudniem i zastosowanie promieni słońca padających od tyłu do podkreślenia rozchlapywanej przez ptaki wody.
2
Spożytkuj naturalne światło
Poranne światło jest doskonałe, ale w pochmurne dni można fotografować przez cały dzień, korzystając z równomiernego oświetlenia. Inną możliwością jest fotografowanie późnym popołudniem i zastosowanie promieni słońca padających od tyłu do podkreślenia rozchlapywanej przez ptaki wody.
Dobierz optymalne ustawienia aparatu
Ustaw krótki czas otwarcia migawki, a będziesz mógł
zamrozić wzlatujące w powietrze krople wody. Można
to zrobić w trybie preselekcji czasu ustawiając czas
ekspozycji 1/1000 s lub krótszy. Można też wybrać
duży otwór przysłony i tak dobrać ISO, by uzyskać
odpowiednio krótki czas otwarcia migawki.
Dobierz optymalne ustawienia aparatu Ustaw krótki czas otwarcia migawki, a będziesz mógł zamrozić wzlatujące w powietrze krople wody. Można to zrobić w trybie preselekcji czasu ustawiając czas ekspozycji 1/1000 s lub krótszy. Można też wybrać duży otwór przysłony i tak dobrać ISO, by uzyskać odpowiednio krótki czas otwarcia migawki.
3
Dobierz optymalne ustawienia aparatu
Ustaw krótki czas otwarcia migawki, a będziesz mógł zamrozić wzlatujące w powietrze krople wody. Można to zrobić w trybie preselekcji czasu ustawiając czas ekspozycji 1/1000 s lub krótszy. Można też wybrać duży otwór przysłony i tak dobrać ISO, by uzyskać odpowiednio krótki czas otwarcia migawki.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl